Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Schoulím se na podlahu

Přítel z Brna se při své letošní cestě Indií dostal do nepříjemné situace. V rezervační kanceláři si koupil lístek na vlak Váránasí–Amritsar a podle jízdního řádu nastoupil ve tři hodiny v noci do vagonu. Znal přitom poučku zkušených: možná zjistíš, že je tvoje místo obsazené, pak ale musíš být tvrdý a toho Inda vzbudit a vyhodit. Nebo zavolat průvodčího. Jak ale záhy zjistil, situace může být komplikovanější. Když přišel ke svému vlakovému lůžku, spalo na něm mentálně postižené indické děvče. „Bylo mi jasné, že nějaké vyhánění není možné, a snažil jsem se mezi spícími osobami sehnat její rodiče,“ vzpomínal později. „Po dlouhých minutách jsem je našel, ale nepodařilo se mi je přesvědčit. Tropit nějaký poprask mi připadalo nevhodné.“ Nakonec mu otec dívky našel jiné místo, o které se ovšem brzy přihlásil jiný pasažér. Dohadování, kde bude ležet, pak pokračovalo celých třicet hodin jízdy.

Shluk těl

Při cestování po Asii každý Evropan brzy ztrácí svůj z domova vypěstovaný pocit, že má přirozený nárok na pohodlné cestování. Podstatně se změní i samotný pohled na to, co je a co není pohodlné. Například cesta vlakem přes Pákistán z Láhauru do Kvéty trvá asi dvacet čtyři hodin. V celém vlaku je jediný vagon s lůžky, sehnat lístek bez rezervace předem je tedy nemožné. Lístky k sezení jsou k mání jen několik desítek minut před odjezdem a při prodeji propukají hádky a strkanice, v nichž se cizinec orientuje jen s obtížemi. Ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.