Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Volby 2002 - Klíčové období Senátu

Letos na podzim, počínaje tímto víkendem, proběhnou také doplňovací volby do Senátu. Až skončí, změní se jedna třetina stávajícího složení horní komory parlamentu. Volba senátorů bude tentokrát klíčová, protože už v lednu (nejpozději do konce Havlova mandátu, tedy do 3. ledna) se bude volit nový prezident České republiky. Při tomto hlasování má podpora senátorů stejnou váhu jako podpora poslanců.

Těžký život senátora

Senát to nikdy neměl v Česku jednoduché. Když byl v roce 1996 zakládán, hovořila o něm většina politických stran jako o zbytečném odkladišti neúspěšných politiků. Nejsilnějším kritikem byla ODS, která ostatně ještě před letošními parlamentními volbami uvažovala o tom, že si dá do programu návrh na zrušení horní komory. Senát má také nevýhodu v tom, že nevyslovuje důvěru vládě, nehlasuje o rozpočtu či nejmenuje členy například mediálních rad. Mediálně vděčná rozhodování se mu tedy většinou vyhýbají. Jeho chvíle ale přišla v dobách opoziční smlouvy. Jak známo, ODS si na ČSSD vymohla, že jí umožní vládnout, pokud společně prosadí účelovou změnu volebního systému a ústavy, která bude znamenat menší pravomoci prezidenta. A právě pro změnu těchto bodů je zapotřebí souhlas obou komor parlamentu. Senát splnil svou roli a oběma nebezpečným návrhům zabránil. Sám naopak navrhl mimo jiné důležitý zákon o zpřístupnění svazků StB a ve velké míře úspěšně opravoval chyby v návrzích zákonů, které mu postoupila sněmovna. Nejdůležitější moment zatímní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.