Letos na podzim, počínaje tímto víkendem, proběhnou také doplňovací volby do Senátu. Až skončí, změní se jedna třetina stávajícího složení horní komory parlamentu. Volba senátorů bude tentokrát klíčová, protože už v lednu (nejpozději do konce Havlova mandátu, tedy do 3. ledna) se bude volit nový prezident České republiky. Při tomto hlasování má podpora senátorů stejnou váhu jako podpora poslanců.

Těžký život senátora

Senát to nikdy neměl v Česku jednoduché. Když byl v roce 1996 zakládán, hovořila o něm většina politických stran jako o zbytečném odkladišti neúspěšných politiků. Nejsilnějším kritikem byla ODS, která ostatně ještě před letošními parlamentními volbami uvažovala o tom, že si dá do programu návrh na zrušení horní komory. Senát má také nevýhodu v tom, že nevyslovuje důvěru vládě, nehlasuje o rozpočtu či nejmenuje členy například mediálních rad. Mediálně vděčná rozhodování se mu tedy většinou vyhýbají. Jeho chvíle ale přišla v dobách opoziční smlouvy. Jak známo, ODS si na ČSSD vymohla, že jí umožní vládnout, pokud společně prosadí účelovou změnu volebního systému a ústavy, která bude znamenat menší pravomoci prezidenta. A právě pro změnu těchto bodů je zapotřebí souhlas obou komor parlamentu. Senát splnil svou roli a oběma nebezpečným návrhům zabránil. Sám naopak navrhl mimo jiné důležitý zákon o zpřístupnění svazků StB a ve velké míře úspěšně opravoval chyby v návrzích zákonů, které mu postoupila sněmovna. Nejdůležitější moment zatímní…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte