Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Volby 2002 - Je se čím řídit

Klasická sci-fi Případ horníků z galaxie Speluncea od Lona Fullera vypráví o pěti mužích, kteří zůstali zavaleni v dole. Věděli, že pomoc přijde do deseti dnů, hrozila jim ale smrt hladem. Proto jednoho ze svého středu vylosovali, snědli ho a dočkali se záchrany. Pak je ale všechny čekal soud za vraždu. Advokát tvrdil, že bez obětování kolegy by žádný z nich nepřežil a že i oběť s losováním souhlasila. Přesto soud odsoudil horníky k trestu smrti. Povídku použila britská socioložka Mary Douglasová v sérii přednášek na univerzitě v Syracuse, když chtěla předvést význam institucí. Zabíjet nesmějí lidé, ani když se na tom v případě ohrožení života domluví, instituce ale může životy občanů v nutných případech obětovat, a soudy to dokonce mohou mít v popisu práce. Při nedávných povodních rozhodovali zcela nečekaně o majetku i životech spoluobčanů do té doby neznámí lidé: hejtmani, primátoři, starostové… Tak extrémní podmínky nejsou vždycky, je ale dobré tento fakt mít na paměti v čase komunálních voleb.

Změna na obzoru

S volbami do obcí a zastupitelstev je velká potíž - hlavně ve městech. Češi totiž zvolili pro místní samosprávy velice komplikovaný systém: občané nevolí svého starostu a radní, ale jen zastupitele, kteří pak mezi sebou starostu (ve větších městech i radní) sami vyberou. Především městskou reprezentaci tak může volič ovlivnit jen velmi zprostředkovaně. Tam, kde se lidé navzájem znají, mohou sousedé vybrat člověka, kterého si nejvíc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.