Klasická sci-fi Případ horníků z galaxie Speluncea od Lona Fullera vypráví o pěti mužích, kteří zůstali zavaleni v dole. Věděli, že pomoc přijde do deseti dnů, hrozila jim ale smrt hladem. Proto jednoho ze svého středu vylosovali, snědli ho a dočkali se záchrany. Pak je ale všechny čekal soud za vraždu. Advokát tvrdil, že bez obětování kolegy by žádný z nich nepřežil a že i oběť s losováním souhlasila. Přesto soud odsoudil horníky k trestu smrti. Povídku použila britská socioložka Mary Douglasová v sérii přednášek na univerzitě v Syracuse, když chtěla předvést význam institucí. Zabíjet nesmějí lidé, ani když se na tom v případě ohrožení života domluví, instituce ale může životy občanů v nutných případech obětovat, a soudy to dokonce mohou mít v popisu práce. Při nedávných povodních rozhodovali zcela nečekaně o majetku i životech spoluobčanů do té doby neznámí lidé: hejtmani, primátoři, starostové… Tak extrémní podmínky nejsou vždycky, je ale dobré tento fakt mít na paměti v čase komunálních voleb.

Změna na obzoru

S volbami do obcí a zastupitelstev je velká potíž - hlavně ve městech. Češi totiž zvolili pro místní samosprávy velice komplikovaný systém: občané nevolí svého starostu a radní, ale jen zastupitele, kteří pak mezi sebou starostu (ve větších městech i radní) sami vyberou. Především městskou reprezentaci tak může volič ovlivnit jen velmi zprostředkovaně. Tam, kde se lidé navzájem znají, mohou sousedé vybrat člověka, kterého si nejvíc…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte