Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Mimochodem

Kočičky patří k tradičním rekvizitám předjarních fejetonů. Aby předběhla rostlinnou konkurenci, raší vrba jíva ještě za mrazů, ale svá květenství umí chránit hebkým osrstěním. Jehnědy na větvích opravdu vypadají jako schoulená zvířátka. O podzimních kočičkách se nepíše, i když se na ně dá ve vsích také narazit. Raději kvůli nim ani nechodím na večerní procházky se psem, i když podzimní vzduch sladce voní, chlad osvěžuje a okna hospody pod kostelíkem přitažlivě září do prodloužené tmy. Podzimní kočičky jsou opravdové. Venkovské kočky, které se smějí toulat po nocích, je vrhly v tajných úkrytech. Koťata si s maminkami nějaký čas užívala tepla pozdního léta, ale když se ochladilo, do lidských příbytků s nimi vpuštěna nebyla. Podzimní kočičky číhají v křoví u cest jako něžní lapkové. Vyzbrojeny jsou pouze dojemnou bezbranností, jež je znásobena vyhlídkou na blížící se mrazy. Možná se některé opravdu povede okouzlit a svést nějakého náhodného kolemjdoucího k tomu, aby si ji vzal domů a začal se o ni starat, ale já už mám psa a kocoura, o rodině ani nemluvě. S dalším zvířetem by mne žena hnala. Dřív se nadbytečná koťata hned po narození topila. Jeden soused mi vyprávěl, že se vždycky opil a čerstvý vrh pak hodil do rozpáleného kotle ústředního topení. V jedné své pozdní, notně depresivní próze popisuje Bohumil Hrabal, jak ve zpola nepříčetném zoufalství zabíjí koťata úderem o strom. V současnosti velí útlocit kočky buď hlídat a nepouštět ven, nebo je nechat vykastrovat.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.