„Bude nutné posílit pravomoci policie a tajných služeb, bude nutné zavést nová bezpečnostní opatření,“ zareagoval loni v září po teroristických útocích v USA český ministr vnitra Stanislav Gross. Uplynul rok. Česká policie má jedinou novou pravomoc, která nemá s bojem proti terorismu nic společného. Účastníci pouličních demonstrací si nesmí v akci zahalovat tváře. Lépe jsou na tom tajné služby, které získaly jednodušší přístup k odposlechu telefonů. Boj s terorem přesto přináší první výsledky.

Víme všechno

Nejviditelnějším tuzemským protiteroristickým činem se stala ochrana budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy. Budovu hlídají tři obrněné transportéry a desítka vojáků a policistů. „My jsme ochranu nikdy nežádali,“ říká tisková mluvčí stanice Sonja Winterová. Operace se uskutečnila na žádost vlády, která se odvolala na tři roky starou informaci přeběhlého iráckého špiona, který na podzim 1998 sdělil BIS ne zcela konkrétní informaci, že na budovu je připravován útok nákladním autem plně naloženým výbušninami. Vláda se loni proto rozhodla odstěhovat Svobodnou Evropu mimo centrum. „Nabídli nám dvě naprosto nevyhovující budovy a dávali ultimáta na vystěhování,“ říká Winterová. „Po nástupu nové vlády se to změnilo. Jednání je vstřícné, k žádné dohodě o přestěhování jsme zatím nedošli. My se ani stěhovat kvůli teroristům ne-chceme. Nemůžeme jim ustupovat,“ dodává. BIS má od loňského podzimu právo požadovat po operátorech výpisy telefonních hovorů…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3034

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte