Po ničivých povodních začínají brát úřady, obce, jejich obyvatelé a také pojišťovny konečně vážně mapy záplavových území. Na polovině hlavních toků v republice jsou mapy k dispozici, každý má právo podívat se, jestli jeho dům zaplaví pětiletá, dvacetiletá nebo až stoletá voda. Anebo také žádná. Romantické bydlení u řeky přinese napříště obyvatelům kromě vody také větší výdaje. Pojišťovny už dnes upozorňují, že lidi v nejrizikovějších územích nepojistí nebo výrazně zvýší pojistné (viz rámeček).

Je to fik fik

Od letoška platí nový vodní zákon, podle nějž musí všechna povodí a okresní úřady zpracovat do deseti let záplavové mapy. Někde již dávno existují, někde teprve povodně přinutily okresy začít na mapách usilovně pracovat a někde si s tím hlavu zatím nelámou. Například na Povodí Labe už zmapovali více než tisíc kilometrů svých toků. Mezi nimi i řeku Jizeru plynoucí z Krkonoš do Staré Boleslavi, kde se vlévá do Labe. Jizeře se letošní mohutné povodně vyhnuly. Protekla jí „pouze“ pětiletá voda. Se stoletou ale mají obyvatelé jejích břehů už dvojí zkušenost, z let 1978 a 2000. „Povodně jsou tady čím dál častější. Za deset let, co jsem na úřadě, jsem zažila už čtyři. Takže už jsme na ně připravený a všechno jde teď fik fik,“ říká Helena Kosinová ze správního odboru magistrátu Mladé Boleslavi. Mapu záplavového území mají zpracovanou od roku 1995 a po povodních před dvěma lety ji znovu oprášili a upřesnili. "Od nového roku jsme se navíc rozhodli, že…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte