Pár desítek metrů od ostravského sídliště Fifejdy se leskne vodní hladina. Tři napohled stříbřitá jezírka skrývají tuny jedovatých ropných odpadů a kyselin, které se u chemičky Ostramo hromadily přes sto let. V létě se z jezírek line smrdutý zápach přímo na obyvatele Fifejd. Svou blízkostí u lidských obydlí představují tyto odpadní laguny středoevropskou raritu. Po pádu komunismu v roce 1989 měly být co nejdříve zlikvidovány. To, že stále existují, souvisí s příběhem prvního porevolučního továrníka.

Přivezli ji na provoz

Známou ostravskou továrnu na zpracování použitých motorových olejů Ostramo koupil její tehdejší ředitel Vítězslav Vlček (50) v roce 1992. Elektrotechnický inženýr, kterého závodní volby v roce 1990 vynesly na místo šéfa, se tak stal podle všeho prvním soukromým majitelem továrny v postkomunistickém Československu. „Nezkompromitoval se členstvím v KSČ a měl pověst přímého chlapa,“ vzpomíná Stanislav Balon, bývalý zaměstnanec Ostrama a poté dlouho výkonný ředitel Vlčkovy firmy. S fabrikou získal podnikavý inženýr i nádrže s 350 tisíci kubíky letitých odpadů. Za to, že se zavázal je vyčistit, snížil Fond národního majetku cenu továrny z tří set na 133 milionů korun. Představitelé města tehdy upozorňovali, že sanaci šesti hektarů tak nebezpečných odpadů nemůže majitel zvládnout, fond ale jejich námitky nevzal v potaz. „Laguny byly plné už před dvaceti lety,“ vzpomíná bývalý výrobní ředitel Ostrama Jiří Zajíc. "Tak se tam daly…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte