Řecko, země, která bude od ledna půl roku předsedat EU, projevuje v bezpečnostní politice tak trochu schizofrenní postoje. Uvítalo teď sice návrh na zřízení evropské pohraniční stráže (Respekt č. 24/2002), která by snížila hrozbu ilegálních přistěhovalců, ale staví se odmítavě k myšlence evropských branných sil. Nic nepořídil za své návštěvy Athén 11. června ani José María Aznar, nyní „úřadující šéf“ EU. Co na této myšlence Řecku vadí? Jde o návrh euroarmády z loňského května, jenž vznikl z podnětu USA a Velké Británie. Počítá s úzkou spoluprací evropských jednotek se Severoatlantickou aliancí, přičemž zahrnuje i členy NATO vně Evropské unie, mezi nimi i Turecko. Řecko se postavilo tvrdě proti, ale ničemu nezabránilo. USA, Velká Británie a Turecko uzavřely loni v prosinci v Ankaře dohodu mimo instituce NATO. Athény zůstávaly po celou dobu jednání diplomaticky pasivní, ale zle se jim to vymstilo.

Bonus pro Turecko

Tzv. Ankarská dohoda je pro Turecko neobyčejně výhodná. Evropské ozbrojené síly podle ní nebudou použity proti Turecku „v žádném, ani krizovém případě“ (čl. 2). Turecko má rovněž právo přerušit operaci evropských sil z důvodů „geografické blízkosti“ nebo „národních bezpečnostních zájmů“ (čl. 12). V takovém případě se EU s Ankarou „poradí“ o dalším postupu. Turecko se podle dohody plně zúčastní všech evropských vojenských operací, které použijí prostředků NATO (čl. 11). Na…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte