Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Až odejdou bozi v bílém

Kdo by nebyl rád, že se dnes Češi dožívají v průměru o pět let víc než před revolucí. A kdo by nebyl rád, že zdejší špitály vlastní přístroje, o kterých se jim za bolševika mohlo jen zdát. Přesto zatím není možné tleskat: české zdravotnictví se totiž stále potýká s velkými problémy. Nemocnice hlásí každý rok ztráty, drahé technologie leží ladem a nikdo je nevyužívá, lékaři jezdí za lepšími výdělky do zahraničí. Dosavadní ministr Fišer neudělal vůbec nic, aby tahle negativa napravil, a reformní vize zatím nejsou slyšet ani od kandidátů na jeho křeslo v příští vládě. Hraje se přitom o to, jestli nás v příštích letech bude mít kdo léčit.

Lékaři cestovatelé

Svatopluk Buček (57) je plastický chirurg. Jako špičkový odborník pracoval v polovině devadesátých let dva roky v Jihoafrické republice na nově vzniklé klinice specializované na popáleniny. „Odjel jsem hlavně kvůli zkušenostem. Ale samozřejmě i peníze jsou tam velmi lákavé,“ popisuje Buček. Za stejnou práci jako zde bral pětinásobný plat. V Africe potom strávil ještě několik dalších let. V Keni a jižním Súdánu se již o vydělávání peněz nedalo mluvit. „Byl jsem tam s vědomím, že tím naplňuji humanistické poslání medicíny,“ popisuje Buček období, kdy se denně setkával s mnoha lidmi nakaženými virem HIV a v buši operoval ve speciálním stanu polní nemocnice. „Mělo to ale i hodně příjemné stránky. Vylezl jsem na Kilimandžáro,“ říká s úsměvem lékař. Podle šéfa České lékařské komory Davida Ratha stoupá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.