Prvním reálným datem pro vstup do Evropské unie je už rok 2004. Současná volební kampaň a stranické programy tak jsou, třeba mimoděk a nepřiznaně, kampaní a programem k integraci Čechů do západního světa. V souvislosti se vstupem se hodně mluví o kvótách, lhůtách a přísunu peněz z evropských fondů. Jsou ale také obecnější otázky, které zůstávají zamlčeny.

Kopírovat nebo vymýšlet

Proměnu ekonomiky a společnosti lze pojmout různým způsobem. Nasnadě je způsob mechanický, tj. kopírovat cizí vzory. Budeme-li mít stejně nízké daně jako v Irsku, naše podnikání se bude obdobně rychle rozvíjet; začneme-li vydávat na výzkum a vývoj tolik procent národního důchodu jako Francie, dostane se náš průmysl na stejný stupeň vyspělosti; když se náš sociální systém rozvine na úroveň Švédska, budou naši lidé také tak pilně pracovat atd. Očekává se jednoduchý vztah příčiny a následku, přičemž odlišnosti prostředí, hodnot a institucí zůstávají stranou, stejně jako aktéři, kteří by příslušnou změnu vyvolali v život. Obdobně nedomyšlená byla ale i originální česká cesta kapitalismu na úvěr. Dluhy z ní pocházející se totiž budou muset splácet dvakrát – jednou doslova, když se peníze potřebné k uhrazení privatizačních dluhů někomu vezmou na daních, a podruhé virtuálně, vezmeme-li v úvahu podťaté kořeny efektivního hospodaření a motivů k počestnému obohacování – a tím i k rychlejšímu růstu národního důchodu. Kopírovat by se jistě mělo, ale hlavně nápaditý…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte