Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Stíhačkou do vlády

Den před volbami bude Poslanecká sněmovna znovu schvalovat Senátem odmítnutý návrh, aby vláda za šedesát miliard koupila stíhačky gripen. Což se pravděpodobně stane. Gripen totiž už není jen nepotřebné a drahé letadlo, ale také důležitý politický motiv, který může významně ovlivnit povolební diskusi o sestavení nové vlády. O „gripenové koalici“ mluvili už poslanci ODS, známí jako odpůrci nákupu stíhaček. Naznačovali, že se sociální demokraté, lidovci a unionisté (dohromady 111 hlasů ve sněmovně) dohodli na stíhačkách i na příští vládě. Nebylo to od poslanců ODS zcela korektní. Stejně by se totiž o nich dalo spekulovat, že nastolení politické kontroly nad Konsolidační agenturou je zárodkem příští velké koalice s ČSSD. Zákon o stíhačkách ale otevírá nové politické obzory. Když ho ve sněmovně poslanci sociální demokracie a Koalice znovu schválí, dostane se na stůl Václavu Havlovi. Když prezident stíhačky vetuje, budou definitivně smeteny pod stůl. Má ale ještě jednu možnost. Veto pozdrží a bude za to od sociálních demokratů na oplátku něco požadovat – třeba společnou vládu s Koalicí. Podobný plán se ale přiblíží realitě, jen pokud ČSSD a Koalice dostanou ve sněmovně víc než sto křesel. Přitom zejména unionisté svými hlasy pro nákup stíhaček a zvýšení státního dluhu riskují ztrátu dalších voličů.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.