Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Jisté varování

„Chcete vstoupit do Evropské unie? Ano, nebo ne?“ Tak zní stále naléhavěji otázka pro občany České republiky, na kterou ve zhruba ročním výhledu bude odpovídat referendum. Ještě letos počátkem roku by kladně kývlo přes padesát procent zdejší populace, dnes už je to jinak. Sociologové hlásí dramatické změny v náladách českých občanů a podle agentury GFK se dokonce počet stoupenců a odpůrců Evropy téměř vyrovnal na šokujícím poměru 41:36.

Teď budeme proti

Agentura GFK sleduje mínění českých obyvatel ve vztahu k Evropské unii na reprezentativnímu vzorku tisíce občanů ve věku od patnácti do devětasedmdesáti let od dubna minulého roku. Otázka pro respondenty je stále stejná: „V případě referenda ohledně vstupu České republiky do EU hlasoval byste pro, nebo proti členství?“ Zatím nejpozitivnější výsledek padl letos v lednu: pro se vyslovilo třiapadesát procent dotázaných, proti byla pětina a sedmadvacet procent občanů nevědělo. Naopak pro Evropu zatím nejhorší čísla přinesl naposled publikovaný dubnový průzkum: pro jedenačtyřicet procent, proti šestatřicet a zbytek „neví“. Že nejde o náhodný výkyv potvrdilo i Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV, mezi jehož respondenty klesl letos v zimě počet zájemců o vstup do Unie z osmačtyřiceti na čtyřicet procent. Jak si tak strmý pokles evropské obliby sociologové vysvětlují? „Jsou víc slyšet hlasy zmiňující EU jen v negativních souvislostech,“ říká Ladislav Klika z agentury GFK. "V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.