Minulý týden parlament rozhodl, že jedenáct let po Perském zálivu půjdou čeští vojáci opět do války. Prostějovští výsadkáři jsou nasazeni do Afghánistánu pod patronátem OSN. Jejich úkolem bude ochrana nového režimu před uprchlými tálibánci. Skupina vojenských chemiků a lékařů jde pro změnu pod hlavičkou NATO do Kuvajtu. Experti připouštějí, že tyto jednotky se mohou stát součástí vojenského „týlu“ v možném úderu na Irák. „Je to revoluční rozhodnutí. Po prvé v historii českých zemí posíláme oficiálně české jednotky do boje na cizí kontinent,“ komentoval nasazení pěti set českých vojáků předseda sněmovny Václav Klaus.

Efekt trvalé svobody

Mírovou akci OSN v Afghánistánu povedou Britové. Jednotku vytvoří pět tisíc vojáků mezinárodních sil ze šestnácti zemí. Podle tiskového mluvčího generálního štábu české armády Vladimíra Palána odletí do Afghánistánu maximálně sto dvacet našich výsadkářů. „To je jediná informace, která je jistá,“ dodává. „Zatím nevíme, kdy odletí, podle mě nejdříve po svátcích, a neumím odpovědět ani na to, co tam budou přesně dělat. Mluví se o ochraně významných budov, humanitárních konvojů, ale nakonec to může být jinak,“ vysvětluje mluvčí Palán. Operace OSN má název Efekt a česká jednotka se jmenuje oficiálně Útvar zvláštních sil. Do Asie odlétá zatím na čtyři měsíce. Jde o elitní profesionální jednotku. Vojáci procházejí velice tvrdým výcvikem ne nepodobným tomu, který známe třeba z filmů o Rambovi. Jednotka má své ostřelovače…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte