Ještě před čtrnácti dny nic nenasvědčovalo tomu, že by měla přijít slibovaná ofenziva. Vojenští velitelé protitálibánské koalice mluvili o „stovkách tanků schovaných v Panšírském údolí“ a o tom, že je třeba vyčkat na tu správnou dobu. „V nejbližších dnech obsadíme Talukan, čekáme jen na rozkazy,“ ujišťoval polní velitel Daúd Chán, odpovědný za frontové linie v hornaté provincii Tachár, který disponuje asi pěti tisíci muži. Podobně se vyjadřovali i jeho kolegové dole u Kábulu a u hranic z Tádžikistánem. Málokdo z novinářů ale už bral tato vyjádření vážně. Prohlášení o „velkém útoku“ zněly z úst představitelů Severní aliance už několik let a zvláště v poslední době, kdy se kromě bombardování nic mimořádného nedělo, se zdály být snílkovskými frázemi. Ale pak stačil týden a tálibáni před postupující opozicí opustili i Kábul.

Země v chaosu

Události nabraly rychlý spád od 9. listopadu, kdy uzbecký generál Rašíd Dostúm oznámil, že jeho vojáci dobyli severoafghánskou metropoli Mazáre Šaríf. Okamžitě se hnuly fronty i v dalších směrech: u Talukanu a u zdánlivě nevýznamných podhorských kišlaků Nahrin, Burka a Andarab, což ale otevřelo Severní alianci přístup ke strategické (jako jedné z mála v zemi také asfaltové) silnici vedoucí z Mazáre Šarífu do hlavního města Kábulu. To padlo o pouhé čtyři dny později. Prakticky ze dne na den se situace obrátila a doposud srozumitelná mapa Afghánistánu ztratila své celistvé obrysy. Většinu strategických míst ovládá…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte