„Kdo bez povolení ve větším množství pálí nebo jinak vyrábí líh, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci. Stejně tak bude potrestán, kdo neoprávněně zhotoví nebo přechovává zařízení na výrobu lihu,“ říká platný trestní zákon. Není známo, že by podle zmíněného paragrafu byl někdo od roku 1990 odsouzen nebo stíhán. Přesto třeba na jižní Moravě existují okresy, kde se domácí výrobou slivovice zabývá každá druhá domácnost. Přesvědčit se o tom může každý, protože právě počátkem listopadu začíná pro paliče hlavní sezona.

Alchymista z Kyjova

„Pro mě je samotný akt pálení kořalky především odpočinkem, dovolenou. To je pro mě víc, než kdybych jel třeba do Chorvatska nebo na Malorku,“ říká čtyřicetiletý Miloš z Kyjova. „Potom je to mystika, přeměna látek při kvašení a pálení, živly jako oheň a voda, alchymie. Za třetí z těch pár tisícovek, které utržím za prodej, pořídíme dárky na Ježíška. Za čtvrté spotřebujeme ovoce ze sadu a teprve na posledním místě je fakt, že se můžu kořalky napít,“ dodává. Kyjovský rodák pálí zásadně načerno. Přístroj na pálení pořídil za šestnáct tisíc u soukromého výrobce z malé slovácké vesničky Korytná. Jak tvrdí, k černé výrobě se nerozhodl kvůli penězům. V oficiální pálenici sice pěstitelé zaplatí státu zhruba sto korun z každého litru hotové kořalky, ale to by Miloš překousl. „Problém je v tom, že v pálenici vám můžou slivovici pokazit,“ vysvětluje svůj odchod do ilegality.…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte