Koruna v posledních dnech lámala jedno historické maximum za druhým. Zcela tím vymazala ztráty z čtyři roky staré měnové krize, která tehdy vyústila v opuštění systému pevného kurzu. Otázka je, co bude dál?

Mírný optimismus

Posilování koruny v .průběhu října zjevně nemělo oporu ve vývoji ekonomiky Zasloužily se o ně především spekulativní nákupy ve spojitosti s prodejem státního podílu v Komerční bance: obchodníci očekávali, že stát brzy přemění platbu v eurech na koruny. Jak měna zpevňuje, čím dál hlasitěji se ozývají tuzemští vývozci. V západní Evropě, v zemích našich největších obchodních partnerů, se poměrně výrazně zpomaluje hospodářský růst, tudíž klesá poptávka po českém exportu. Sílící koruna navíc produkty českých exportérů zdražuje, a tím snižuje jejich konkurenceschopnost. Otázkou v tuto chvíli je, zda může centrální banka svými nástroji kurz koruny účinně a efektivně oslabit. Odpověď zní: pravděpodobně nikoli. Česká národní banka by se neměla z trhu úplně stáhnout - intervence jsou legitimním nástrojem centrální banky. Pokud je posilování měnového kurzu založeno jen na spekulacích o přílivu privatizačního kapitálu, je žádoucí zkusit tuto výchylku napravit. Jisté však je, že snaha centrální banky o dlouhodobější řízení měnového kurzu je odsouzena k neúspěchu. Ostatně ČNB si toho je vědoma: ve své dlouhodobé měnové strategii počítá s mírným zhodnocováním kurzu koruny neboť to umožní přiblížení českých a evropských cen, aniž by došlo k…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte