0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory21. 10. 200110 minut

Nelze žít v beznaději

Rámeček 1

Princ jordánské hášimovské dynastie HASSAN BIL TALAL patří mezi přední jordánské myslitele. Věnuje se problematice Blízkého východu a také dialogu mezi islámem, judaismem a křesťanstvím. Narodil se v Ammánu v roce 1947 jako člen 42. generace potomků proroka Mohameda, vzdělání v ekonomii a filozofii získal v Oxfordu. V Jordánsku je známý tím, že podporuje vědu (založil například jordánskou Královskou vědeckou společnost), organizuje konference o islámu, historii a archeologii a založil několik hášimovských charitativních nadací. Dlouho se věnoval judu, vlastní černý pás v taekwondu a dodnes reprezentuje Jordánsko na mezinárodních soutěžích v pólu. Princ Hassan je ženatý, má čtyři děti.

Zabýváte se problémy Blízkého východu, napsal jste o něm několik knih. Jakou roli podle vás hraje tato oblast v současném boji proti terorismu?

Existuje velké riziko, že absence řešení izraelsko-palestinského konfliktu se změní ve válku mezi Araby a Židy, která překročí hranice blízkovýchodního regionu a ostře rozdělí země podle toho, zda stojí na arabské či izraelské straně. Právě nyní je potřeba víc než kdykoli jindy hledat politické řešení blízkovýchodního sporu, protože platí, že čím slabší je politická vůle a schopnost něco řešit, tím efektivnější jsou teroristické organizace jako Al Kajda.

Domníváte se tedy, že jen zřízení samostatné Palestiny může zbavit bin Ládina politické podpory?

Ano, pomůže jen vytvoření…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc