Prý není obvyklé, aby blesk udeřil dvakrát do stejného místa. Jak kdy. Dva týdny poté, co se stal Washington, D.C., cílem teroristického útoku, udeřila tentokrát příroda. Dne 24. září se přehnalo nad oblastí Washingtonu tornádo, které způsobilo škodu za několik desítek milionů dolarů a stálo tři lidské životy. Za normálních okolností by se tato ojedinělá událost (naposledy zasáhlo tornádo Washington před 75 lety) dostala do titulků světových novin. Skutečnost, že proběhla vesměs bez povšimnutí, jen dokazuje, jak „nenormální“ je současná doba a nakolik se změnila kritéria toho, co je a co není důležité.

Tři možnosti

Nově vznikající tržní ekonomiky, tzv. emerging markets, byly také letos zasaženy dvakrát po sobě něčím, co můžeme nazvat obdobou finančního tornáda. Pokles hospodářského růstu ve Spojených státech i ostatních vyspělých ekonomikách, v kombinaci se zhoršeným přístupem k zahraničnímu financování, se podepsal na ekonomické situaci některých států Latinské Ameriky a Asie. Argentina, Turecko a v menší míře i Brazílie se ocitly v obzvláště obtížné situaci. Jen díky rozsáhlé finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu nemusely vyhlásit neschopnost splácet svůj zahraniční dluh.Události 11. září znamenaly pro tyto ekonomiky další šok. Naděje, že se podaří brzy obnovit důvěru cizích investorů (a získat tak přístup k zahraničnímu financování), poklesla na minimum. Pro některé z těchto zemí zůstávají otevřené jen tři možnosti: 1) další pomoc z…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte