Letos na jaře vláda rozhodla, že ministerstva, krajské úřady i obecní zastupitelstva budou příštích pět let při své komunikaci využívat jediného provozovatele - Český Telecom. Za hlavní důvod pro uzavření exkluzivní smlouvy na zakázku v řádu deseti miliard korun uváděli ministři úsporu státních peněz. Veřejná správa jako velký odběratel prý jistě dostane slevu, ušetří jí to i peníze na budování vlastních sítí. Smlouva s Českým Telecomem však stále není uzavřená. A ukazuje se, že vinou vládního rozhodnutí se služby úředníkům mohou naopak pěkně prodražit.

Ministr pro Telecom

Nápad, aby vláda uzavřela za všechny úředníky na pět let exkluzivní smlouvu s nějakým poskytovatelem telekomunikačních služeb, vznikl na Úřadu pro veřejné informační systémy (UVIS). „Ministerstva si dosud budovala vlastní datové sítě,“ říká náměstek předsedy UVIS Miroslav Blažek. „S tím samozřejmě souvisejí investice, musíte si pronajmout kabely, zřídit ústředny, zaplatit zaměstnance, kteří se o všechno starají.“ Podle náměstka Blažka by veřejná správa neměla nosit takové starosti na svých bedrech - jí stačí být pouze uživatelem služeb. „Když si místo stavby sítí koupíme jen službu, můžeme na investicích ušetřit desítky, stovky milionů,“ tvrdí Miroslav Blažek. Ale tím úspory nekončí. „Když smlouvu s dodavatelem uzavírá každý úřad sám, má stejný tarif jako obyčejný zákazník. Když ji ale uzavře celá veřejná správa, může jako velký zákazník dojednat výhodnější ceny,“ říká…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte