Pondělí - V baskickém městě San Sebastian zabíjela hračka. Při explozi výbušniny nastražené v autíčku na dálkové ovládání zahynula 62letá žena a zranění utrpěla také její dvě vnoučata. Mladší z obou dětí, teprve 16měsíční chlapeček, přišel při výbuchu o zrak. Španělská policie podezřívá z útoku sympatizanty teroristů z organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA), i když útok neodpovídal obvyklým metodám ETA.

Úterý - Britský deník The Guardian zveřejnil průzkum veřejného mínění, z něhož vyplývá, že 41 % Britů je pro sjednocení Irské republiky a Severního Irska. Překvapivě jen 26 % dotázaných uvedlo, že by Ulster měl zůstat součástí Spojeného království. Dosud se totiž drtivá většina Britů vyslovovala proti sjednocení Irska a podporovala politiku Londýna vůči ulsterským separatistům. Podle autorů průzkumu svědčí jeho výsledek o touze Britů zbavit se třicetiletého konfliktu, který zaplatily životem tisíce lidí.

Středa - Rada Severoatlantické aliance rozhodla o vyslání 3500 vojáků do Makedonie. Mezi nimi je také 120 českých výsadkářů. Cílem operace Základní sklizeň je převzít od albánských povstalců z Národní osvobozenecké armády (UČK) zbraně, které sami dobrovolně odevzdají. Severoatlantická aliance si od operace, jež by měla trvat 30 dnů, slibuje zklidnění situace v Makedonii. Otálení s pomocí by podle NATO mohlo vést k dalším bojům mezi makedonskými vojáky a albánskými rebely na hranicích s Kosovem, a oslabit tak účinnost mírové dohody…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte