Když výtvarník a teoretik Jindřich Štyrský v roce 1930 promýšlel, jak zprostředkovat čtenářům nejodvážnější erotické práce soudobých výtvarníků a básníků, radila mu dosavadní zkušenost postupovat obezřetně. Neuplynul totiž ještě ani rok od chvíle, kdy vydání Lautréamontova Maldorora po pár týdnech zkonfiskovala cenzura kvůli šokujícím erotickým popisům. Nic nenasvědčovalo tomu, že by časopis Erotická revue, který se Štyrskému zrodil v hlavě, mohl dopadnout jinak. „Budiž uložena pod uzávěrem na místě nepřístupném, aby se nedostala do rukou nedospělých,“ varoval Štyrský na předsádce prvního čísla a postaral se i o to, aby dvě stě padesát číslovaných výtisků jeho nového erotického sborníku putovalo místo na pulty obchodů s knihami raději rovnou k předplatitelům v diskrétní neprůhledné obálce. Revue, která odstartovala zrod českého surrealismu, ale nezůstala skryta pouze dobovým mravokárcům. Omezený náklad rychle zmizel a dlouhá desetiletí představoval jedinou příležitost k jeho četbě pražský Památník národního písemnictví. Na uměleckých aukcích se mezitím cena Erotické revue vyšplhala na desítky tisíc korun. Letos v létě se třídílná publikace opěvující snad všechny myslitelné rozkoše dočkala druhého vydání. Po téměř sedmdesáti letech ji představuje ve třech svazcích a v původní grafické úpravě pražské nakladatelství Torst.

Panu faráři s láskou

Pod ilustrací nahé dívky, snící o mužských genitáliích, opěvuje František Halas erotickou svůdnost labutí.…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte