Červnový Respekt č. 23/2001 citoval v článku Třetí cestou do ráje proslulého ekonoma Josepha Stiglitze, který ve své pražské přednášce přisoudil zakladateli liberalismu Adamu Smithovi názor, že „ekonomika může fungovat bez morálky, jen když bude každý sledovat vlastní zájmy“. Jelikož jde o často opakovaný mýtus zkreslující Smithovo dílo, považuji za nutné se pokusit o jeho vyvrácení.

Z nestranného pohledu

Na mýtus o prospěšnosti sledování vlastního zájmu bez potřeby morálního zakotvení se odvolávají dvě strany pomyslného sporu o pojetí transformace postkomunistických zemí. Jedna strana, označme si je jako spravedlivé, a sem zřejmě patří i profesor Stiglitz, Smithe vykresluje jako naivního fanatika absolutní svobody, který nechápe význam morálky a práva. Druhá, opačná strana, můžeme jim říkat ekonomičtí redukcionisté, se zase odvolává na takto vulgarizovaného Smithe (a často i Hayeka) a používá jeho údajná tvrzení o prospěšné bezohlednosti jako důkaz potřeby naprosté svobody od jakýchkoli jiných ideálů, než je sebeuspokojení či ekonomický růst. Obě strany jsou však stejně vzdáleny od skutečných slov Adama Smithe.Podívejme se na jednu ze známých, často citovaných vět z Bohatství národů: "Každému, pokud neporušuje zákony spravedlnosti, je ponechána naprostá volnost, aby sledoval své zájmy, jak sám chce, a aby svou prací a kapitálem konkuroval práci a kapitálu kohokoli jiného nebo…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte