Maďarští milovníci stříbrného plátna se mají na co těšit. Vláda Viktora Orbána se rozhodla, že bude v obyvatelstvu pěstovat národní uvědomění, a pro tento účel vyčlenila miliardy forintů na výrobu historických velkofilmů. Intelektuálové, nezávislí filmaři a opozice bijí na poplach, že jde o obyčejnou propagandu, ale vše marné. Další filmová zpracování bohatýrských činů slavných postav maďarských dějin už jsou na cestě.

Orbán režisérem

Prvním filmem za státní peníze (vláda na něj uvolnila 1,8 miliardy forintů, tedy téměř 2,5 milionu korun) je životopisná epopej o Istvánu Széchényim, významném reformátorovi z 19. století, který bývá nazýván „největší Maďar“. Sám Viktor Orbán projevuje o film velký zájem, osobně občas konzultuje scénář s tvůrci díla a dohlíží na to, aby jejich práce hladce pokračovala. Hlavní roli ostatně hraje Orbánův osobní přítel a uznávaný herec Károly Eperjes, který byl dokonce na kandidátce FIDESZu pro poslední parlamentní volby. Další velkoprodukcí za 767 milionů forintů, kterou rovněž platí ministerstvo kultury (za současné vlády příznačně přejmenované na ministerstvo národního dědictví), je filmová adaptace maďarské národní opery Bán Bánk. Režie se chopil nadějný mladý umělec Csaba Káel, který byl až doposud znám jako autor reklamních klipů a tvůrce volební kampaně FIDESZu. Film produkuje společnost, která má monopol na natáčení veškerých veřejných vystoupení premiéra. Nepřekvapí, že majitelem společnosti a tedy hlavním…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte