Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Rebelové s příčinou

Mnozí zájemci o průnik do zákoutí moderní komunikace stáli minulé pondělí před složitou volbou. Zatímco v pražském Goethe Institutu přednášel známý teoretik Michael Kunczik o násilí v médiích, o několik stovek metrů dál, v patře nad klubem Roxy, se v Univerzálním prostoru NoD chystala vysvětlit své metody a úspěchy skupina amerických „mediálních teroristů“, kteří si říkají RTMark. Společně s nimi se v debatách o přízeň ucházeli i jejich čeští kolegové, sdružení pod značkou Pode Bal. Při vší úctě k vídeňskému mediologovi se strefili spíše ti, kdo se rozhodli pro návštěvu NoD: v rámci přednášek a debat se stali svědky jedné z nejzajímavějších akcí, které tato pražská scéna ve své krátké historii představila. Mezi americkými a českými umělci, kteří se považují za „mediální aktivisty“ (a jejichž ambicí je snaha reagovat na politické nebo společenské problémy a vymýšlet finty, s jejichž pomocí je možné co nejlevněji oslovit co nejvíc lidí) najdeme množství rozdílů. Přesto obě skupiny opět připomněly, že diktát peněz a moci „zavedených firem“, který podle skeptiků ovládá vyspělý svět i jeho masová média, je možné až nečekaně snadno narušovat.

V terénu

Pražská umělecká skupina Pode Bal, která se od roku 1998 zabývá „mediálním aktivismem“, je jednou z mála, které se ve své zemi pokoušejí překonat zakořeněný odpor k agresivnímu a adresnému „angažovanému“ umění. Výtvarníci Pode Balu vymýšlejí a realizují své výstavy jako „kampaně“, které se vyjadřují k…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte