Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Klidný zpěvák v tlamě krokodýla

Žižkovský Palác Akropolis, respektive jeho koncertní cyklus United Colours of Akropolis, se svého času zachoval velmi prozíravě. Vsadil na nepříliš známého muzikanta, protože vytušil jeho perspektivnost. Svou roli hrál samozřejmě fakt, že v polovině devadesátých let se česká scéna world music teprve začínala probouzet a publikum vzalo zavděk africkými muzikanty i přesto, že neměli hvězdné jméno. Čas ukázal, že v pražském klubu měli opravdu dobré tušení. Když nyní přijíždí Habib Koité do Prahy potřetí, aby ve středu odehrál v Akropoli svůj další koncert, je už jedním z celosvětově respektovaných zástupců západoafrické hudby. Navíc o něm lze tvrdit, že se úspěšně vyhýbá nástrahám, které jemu i kolegům z kontinentu přináší nečekaný úspěch posledních let.

Nikdo mě to neučil

Habib Koité pochází z rodu griotů (jakési africké aristokracie) jménem Khassonké. Tisk ho nazval „africkým Claptonem“, ale jeho „africkost“ je možná cennější: hraje na kytaru ve zvláštním, „otevřeném“ ladění, takže evokuje zvuk ngoni, tradičního prkýnka se strunami. Do hudby vstoupil jako doprovázeč své matky: „Nikdo mě neučil hrát ani zpívat. Pozoroval jsem rodiče.“ Později studoval hudbu v hlavním městě Bamaku a na akademii potom zůstal jako učitel kytary. Na počátku devadesátých let upoutal publikum v několika francouzských soutěžích a otevřel si cestu do první ligy world music. To už hrál s vlastní skupinou Bamada (název znamená doslova „v krokodýlí tlamě“ a zároveň je to…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte