Celosvětový den památek přivítala řada zdejších skvostů klinkáním umíráčku. Asi nejhlasitěji to vyzvánělo od Domažlic, kde se náhle zřítila část tisíc let starého kláštera Pivoň. Znalci se shodují, že pokud nedojde v nejbližších měsících k záchranným pracím, je s památkou nedozírné ceny definitivně amen. Do ruin ji neposlal zub času či dělové koule Tálibánu, ale padesátiletý pobyt v českých rukou.

Klidně třeba bordel

Příjezd do Pivoně vyráží dech. Gotický kostel s přilehlou věží a komplexem uzavřených barokních budov působí z dálky jako fascinující klenot. Ale kdo přijede blíž, musí ustrnout: je jasné, že asistujeme nepochopitelnému a nenahraditelnému zmaru. Takhle nějak to mohlo vypadat v Římě pod vládou barbarů. Klášter brání pouze narudlá plechová brána s vykrojenou dírou, kterou se dá protáhnout. Jestliže zvenčí stavba vypadá jako těsně před zánikem, uvnitř se zdá téměř nepochopitelné, že ještě stojí. Vyvalené zdi, ze kterých roste tráva. Vyhřezlé ztrouchnivělé trámy. Díry ve střeše. Při trochu silnějším větru se stěny drolí v přímém přenosu. Klášterní kostel je jedním z nejstarších u nás a podle některých historiků dokonce první gotickou stavbou na našem území. Už jeho vchod, rámovaný kamennými hlavami a erbem, vyzařuje kromě estetické síly i mimořádnou historickou hodnotu. Za ním je to ale pouze pro silné nátury. Poházené kameny, dráty, zbytky zurážených kamenných ozdob. Lahve od piva a cigarety. Gotické sloupy a klenbu kryje zelená plíseň…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2089

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte