Vidina ztráty několika milionů korun pro stranické kasy vyprovokovala sněmovnu k nevídanému pracovnímu tempu. Během jediného dne dokázali poslanci nejen vymyslet a navrhnout změnu zákona, ale i schválit první a hned také druhé čtení a dva dny nato odsouhlasit konečnou verzi zákona. Odpověděli tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který vyšel vstříc stížnosti prezidenta a zamítl normu zvyšující stranám státní příspěvek za poslance či senátora z pěti set tisíc na dvojnásobek. Zákonodárci ale vzápětí všem občanům ukázali, že chytrou hlavu žádný sebectihodnější soud nepřeveze: prostě si místo milionu přiklepli novým zákonem za mandát „pouze“ devět set tisíc korun.

Žena, muž a strana

Kromě udivující akceschopnosti prokázali členové dolní komory i skvělou paměť. U verdiktu Ústavního soudu je totiž klíčové jeho odůvodnění. To v případě peněz za mandát zabírá plných čtyřiadvacet stran. Poslanci se při práci museli opírat jen o vzpomínku na jejich deklamaci v závěru líčení, protože psanou podobu rozsudku dostali až minulý pátek týden poté, co schválili svůj vzdorozákon. Ústavní soud zdůvodnil nesouhlas následovně: zvýšení částky na mandát z půl milionu na dvojnásobek posiluje moc parlamentních stran, zvyšuje závislost politických stran na státu a oddaluje strany od voličů. Sněmovna se ale verdiktem příliš netrápila. Už den poté vymysleli zákonodárci šikovnou fintu. Sepsali pozměňovací návrh zvyšující příspěvek za mandát místo milionu na 900 000 a přilepili…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte