Fakt, že od pondělka jdou nahoru ceny za elektřinu o čtrnáct a za plyn o pětadvacet procent, zaznamenal zřejmě každý. Podle vlády je zdražení nutné, abychom se přiblížili normálním evropským poměrům. Kritici ovšem poukazují na to, že spíše než touha podobat se Evropě stojí za současným růstem cen síla a chtivost zdejších energetických monopolů. Jejich „cenový šok“ ovšem může mnohé spotřebitele vrátit do uhelných let komunistického dávnověku. „Že dojde k masivnímu a naprosto nekoordinovanému přechodu na neekologické způsoby vytápění, je nasnadě,“ komentuje diktát monopolů ministr životního prostředí Miloš Kužvart. A útěk celých vsí i měst od rozběhnuté plynofikace jeho slova potvrzuje. Rok od roku kardinálnější otázka se tak nemění ani v novém miléniu: jaké topení si má člověk vybrat, aby nehuntoval ani přírodu, ani svou peněženku.

Plynofikační podfuk

Jak už bylo v českých médiích včetně tohoto listu mnohokrát řečeno, proklamace o zdražování elektřiny coby nutném přiblížení se evropským cenám jsou liché. Od pondělka máme dražší elektřinu než třeba v Irsku, Španělsku či Finsku a platíme stejně jako Francouzi nebo Holanďané.Zdražování plynu je z tohoto pohledu komplikovanější, neboť v Evropské unii zákazník skutečně za zemní plyn zaplatí v průměru zhruba o polovinu více. Faktem ovšem je, že cenový nárůst posouvá plyn na místo druhého nejdražšího topiva (nepočítáme-li extrémně drahé oleje a naftu). Vzhledem k nedávné masivní plynofikaci se tudíž zdá…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte