Když před dvěma týdny předváděl doktor William Dobelle novinářům, jak jeho dávný slepý pacient chodí po místnosti, vyhýbá se lidem a dovede rozeznat i větší písmena, muselo to být pro něj zadostiučinění. Implantát z elektrod, které stimulují zraková centra mozkové kůry, mu totiž voperoval už v roce 1978. Proč tak dlouho trvalo, než mohl pacient implantát využít? Počítač, na který je pacient napojen, byl totiž tehdy velký jako almara, software na zpracování tolika dat neexistoval a elektronické komponenty nutné ke stimulaci mozkové kůry jsou dostupné poslední rok a půl. První „vizuální protéza“, jak ji nazývá doktor Dobelle, je tedy na světě.

Moc velká písmena

Oční protéza funguje následovně: miniaturní digitální kamera, umístěná v brýlích, snímá část prostoru před sebou a data posílá do malého počítače, který je „zbaví šumu“ a převede na tzv. fosfeny, tedy bílé body, které na černém pozadí vytvářejí kontury objektů. Takto jsou poslány přes elektrody do mozku. Zároveň je v druhé části brýlí umístěn ultrazvukový senzor pro určení vzdálenosti. Člověk s tímto zařízením tedy nevidí skutečně, ale vnímá úzký „tunel“, v němž jsou různě silné či slabé obrysy věcí. Systém byl původně navrhován, aby měli slepci možnost samostatně se pohybovat. Dnes se postižený člověk vyzná i v tak složitém prostředí, jakým je metro, a je dokonce schopen přečíst i deset centimetrů velká písmena. Podle informací Dobellova týmu měl dobrovolník s oční protézou paradoxně…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte