Po nudě americké prezidentské kampaně roku 1996 by ta letošní mohla být pro politické gurmány. Všichni čtyři kandidáti, kteří mají alespoň šanci (viceprezident Al Gore a exsenátor Bill Bradley za demokraty, guvernér George W. Bush a senátor John McCain za republikány), jsou mužové zkušeností, politického intelektu a charakteru. Podívejme se zblízka na mapu spletitých cest jejich strategie.

Až příliš doleva

Nejmenší šanci má Bradley. Je sice pořád ve hře, ale případná porážka toto úterý v prvních primárkách v New Hampshire může znamenat konec. Demokratická elita by na něj tlačila, aby odstoupil a neoslaboval dále viceprezidenta. Demokraty straší zkušenost z roku 1980, kdy senátor Edward Kennedy pronásledoval prezidenta Cartera až do letního nominačního sjezdu, což pomohlo republikánu Ronaldu Reaganovi. Bradleyho kampaň pak připomíná jiný precedens, neslavný pokus Michaela Dukakise (1988) uzmout „nástupnictví“ viceprezidentu Bushovi. Bradley opakuje Dukakisovu fatální chybu, a tou je profesorská odtažitost a pocit, že je pod jeho úroveň vyříkat si to s protivníkem pěkně od plic. Snaží se sice oproti Goreovi politicky vymezit nalevo (dražší reformou zdravotního pojištění, poukazováním na chudobu dětí a kritikou Clintonovy reformy asistenčního státu), ale ve skutečnosti se ti dva moc neliší. Pak Bradley musí napadnout Goreovy slabiny: skandální praktiky financování kampaně, kdy vedení demokratů přijalo (a posléze bylo nuceno vrátit) podezřelé …

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte