Uprostřed podzimu se v ulicích hlavního města Kyrgyzstánu Biškeku objevily billboardy se skupinovou fotografií šesti prezidentů: Vladimira Putina, Alexandra Lukašenka, Roberta Kočarjana, Emomali Rachmonova, Nursultana Nazarbajeva a Askara Akajeva. Objednala je kyrgyzská vláda, aby připomněla občanům historickou událost. Na summitu v Biškeku prezidenti Ruska, Běloruska, Arménie, Tádžikistánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu podepsali několik dohod o kolektivní bezpečnosti. Biškecká šestka chce být něčím mezi EU a NATO. Nakolik jsou ale sebevědomá prohlášení šesti prezidentů uskutečnitelná?

V jednotě je síla

Idea euroasijského svazu sahá do 70. let, kdy byla předmětem debaty několika málo intelektuálů v čele s Lvem Nikolajevičem Gumilevem. Z romantických představ se ale mohla vymanit až po rozpadu Sovětského svazu. Jedním z proponentů euroasijského společenství se stal kazašský prezident Nazarbajev, jenž dokonce na toto téma vydal knihu přednášek a projevů. Média v Kazachstánu si také během biškecké schůzky dávala patřičně záležet na tom, aby vykreslila Nazarbajeva jako otce myšlenky a iniciátora celého jednání. Dnes už je těžké říci, kdo opravdu stál u zrodu euroasijského svazu - každá ze zúčastněných stran vidí v tomto spojenectví šanci k boji za své zájmy. Snad nejsilnější volání o pomoc zaznělo shodou okolností z Biškeku. Kyrgyzstán zažil v létě už druhou invazi islámských bojovníků, kteří se přes jeho území přesouvali do sousedního Uzbekistánu, ale…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte