Egon Ervin Kisch v slavném článku „Novinářská burza“ popisuje, jak si novináři „všechno, co vyzvěděli, vyměňovali každý večer od šesti do sedmi v Brejškově restauraci s kolegy“. Podobnou burzu dnes organizují v temelínské elektrárně. V Českobudějovických listech 14. srpna, o dva dny později v Hospodářských novinách a v zářijovém čísle Temelínských novin totiž vyšly naprosto totožné rozhovory, ve kterých ředitel německé elektrárenské společnosti Bayernwerk AG Dieter Brosche chválí kvality nové jaderné elektrárny v Čechách. Jen to nemusí být burza, ale možná jeden z důkazů o korupci zdejších novinářů.

To se tak dneska dělá

Ke spoluautorství textu se hlásí redaktor Českobudějovických listů Arnošt Máče, zdroje zevnitř elektrárny přitom nepopírá. „Temelínem se zabývám dlouhodobě, a s elektrárnou jsem proto v kontaktu. Otázky jsem formuloval já ve spolupráci s tiskovým mluvčím Nebesářem,“ vysvětluje vznik rozhovoru. A jak se text dostal do Hospodářských novin? „Já ani nevím, že tam vyšel, a za někoho jiného mluvit nemůžu,“ krčí rameny Arnošt Máče. „Proč to chcete vědět?“ odpovídá obezřetně Vít Smrčka z Hospodářských novin na otázku, jak rozhovor s Dieterem Broschem získal. „To prostě přijdete za člověkem a uděláte rozhovor,“ vysvětluje taje novinářského řemesla. A že vyšly totožné texty v dalších dvou listech? „To je možné. Asi odpovídal stejně.“ Námitku, že všichni novináři se ptali stejně, zahání máchnutím ruky: "Nechci se vyjadřovat k něčemu, co…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte