Podle poslední hodnotící zprávy Evropské unie Češi za ostatními zájemci o vstup velmi zaostávají v boji proti korupci. Nedostatek kvalitních odborníků, málo dobrého výcviku, špatná spolupráce mezi institucemi a zbytečné papírování - to jsou hlavní výhrady. „Cesta k lepším výsledkům požaduje plné politické nasazení a účinné zapojení lidí do mezinárodní spolupráce,“ říká zpráva EU.

Slušný policajtŽebříček úspěšnosti boje proti korupci vypracovává každý rok pro všechny země světa organizace Transparency International a Česká republika zde letos obsadila až dvaačtyřicáté místo. Nejde jen o to, že ze sedmi horkých kandidátů na vstup do EU je za námi pouze Polsko. Horší je, že se v umístění stále propadáme, ještě před dvěma lety jsme figurovali o osm příček výše. Dalo by se čekat, že takové výsledky donutí vládu k prudké aktivitě. Že pozve zahraniční experty coby poradce a na místa šéfů protikorupčních institucí dosadí mladé a dravé absolventy západních policejních škol a kurzů. Místo toho byl do čela elitní Služby pro odhalování korupce (SPOK) po dvouměsíčním výběrovém řízení postaven třiapadesátiletý Jaroslav Macháně. Podle lidí z branže jde o slušného policistu, pracanta a odborníka. Jenže boj proti korupci a praní špinavých peněz znamená hlavně spolupráci se zahraničními týmy a plukovník Macháně nezná žádný jazyk, neabsolvoval žádnou zahraniční stáž. Po čtyřiadvaceti letech služby u pražské kriminálky odchází od malých daňových úniků a…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte