Válka je pokračování politiky jinými prostředky. Tato slavná definice pruského generála z napoleonské éry Karla von Clausewitze se dodnes učí na všech vojenských akademiích celého světa. Právě její obsah připomíná dění ve Svaté zemi od posledního zářijového týdne, snad až na jeden detail. Zatímco výrazem „válka“ se hemží titulky v novinách českých, arabských i světových, v izraelském tisku ho nenajdeme - jako by Izraelci vnímali tyto události spíše v rovině „pokračování politiky jinými prostředky“. Nemůžeme se jim divit.

Válka je, když…

Dejme tomu, že ve Svaté zemi propukla koncem září válka. Jak ji ale vnímat pomocí lidové definice „válka je, když…“? Je válka, když Palestinci zahájí násilnosti a palestinská policie „své“ násilníky nepotírá palestinské násilníky? Takhle to vidí Izraelci. Je válka, když izraelská policie střílí ostrými po vrhačích kamenů a skóre mrtvých dosáhne zhruba 100:5 v neprospěch Arabů? Takhle to vidí Palestinci. Je zřejmé, že metodou „vejce, nebo slepice“ bychom se daleko nedostali. Každá strana hájí svůj názor a z něho neustoupí. Marná sláva, rozhodující je politika.Izraelsko-palestinský summit v egyptském Šarm aš-Šajchu skončil velmi mlhavě. „Obě strany souhlasily, že vydají veřejná prohlášení, v nichž jasně vyzvou k ukončení násilí,“ formuloval závěr americký prezident Bill Clinton. A k takové banalitě museli dospět na vrcholném summitu? řekne si běžný čtenář novin. Jenže v clausewitzovské interpretaci jako by tím…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte