Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Clausewitzův mírový proces

Válka je pokračování politiky jinými prostředky. Tato slavná definice pruského generála z napoleonské éry Karla von Clausewitze se dodnes učí na všech vojenských akademiích celého světa. Právě její obsah připomíná dění ve Svaté zemi od posledního zářijového týdne, snad až na jeden detail. Zatímco výrazem „válka“ se hemží titulky v novinách českých, arabských i světových, v izraelském tisku ho nenajdeme - jako by Izraelci vnímali tyto události spíše v rovině „pokračování politiky jinými prostředky“. Nemůžeme se jim divit.

Válka je, když…

Dejme tomu, že ve Svaté zemi propukla koncem září válka. Jak ji ale vnímat pomocí lidové definice „válka je, když…“? Je válka, když Palestinci zahájí násilnosti a palestinská policie „své“ násilníky nepotírá palestinské násilníky? Takhle to vidí Izraelci. Je válka, když izraelská policie střílí ostrými po vrhačích kamenů a skóre mrtvých dosáhne zhruba 100:5 v neprospěch Arabů? Takhle to vidí Palestinci. Je zřejmé, že metodou „vejce, nebo slepice“ bychom se daleko nedostali. Každá strana hájí svůj názor a z něho neustoupí. Marná sláva, rozhodující je politika.Izraelsko-palestinský summit v egyptském Šarm aš-Šajchu skončil velmi mlhavě. „Obě strany souhlasily, že vydají veřejná prohlášení, v nichž jasně vyzvou k ukončení násilí,“ formuloval závěr americký prezident Bill Clinton. A k takové banalitě museli dospět na vrcholném summitu? řekne si běžný čtenář novin. Jenže v clausewitzovské interpretaci jako by tím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.