Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Ministr Gotta

Musel to být hrozný pohled na ministra kultury Dostála, v okamžiku, kdy si přečetl, že drahocenná perla této země, sám velký Karel Gott odříká svou účast v českém stánku na hannoverské přehlídce EXPO 2000. Bledý, napůl omdlelý a zuby jektající Dostál se chápe pera a pokorně se klaně již při stylizování své supliky píše Mistrovi ponížený dopis. Taková lapálie! Třebechovický betlém nechce jet, sklo našich sklářů se může cestou pomlátit, pivo už taky umí vařit každý, vamberecké krajky už tolik netáhnou, teď ještě aby Gott chyběl! Aspoň že kopie Karlštejna ze sušických sirek (měřítko 1:1500) je na místě. Ministr Dostál ví, jaká je jeho povinnost. Je přece ministrem kultury. Je ministrem Gotta. Protože Gott, to je v Čechách kultura. Je to groteskní historie, přitom výmluvná a mediálně již pěkně nafouklá. Před týdnem napsal historik architektury Zdeněk Lukeš do Lidových novin glosu, v níž slovy nehledanými pojmenoval připravovaný program pro naši účast na Expo 2000, již má právě Gott ozlatit. Použil výraz „šmírácká šou“. Mohl pravda volit trochu diplomatičtější slovník, ale v daném žánru (kritika) a vzhledem k podstatě věci (vltavský slavík bude zpívat dolnosaským penzistům) zas až tak vedle nemířil. Karel Gott zareagoval jako poraněná laň („obětoval jsem své práci takřka celý život“) a zkoprnělému národu oznámil, že svou účast odříká a ať si to dělají bez něj. Některý člověk se podivil, hle, jaká nečekaná přecitlivělost u starého pragmatika! Náhle mu byl Gott blízký jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.