Následující dvě fotografické výstavy jsou vcelku pregnantními projevy politiky jako určité galerijní či pořadatelské strategie. Obě pražské expozice se navíc dotýkají politiky i ve smyslu, který pod tímto slovem rozumíme nejčastěji - politika jako správa věcí veřejných a současně jako odraz společenských poměrů.

Jakoby madony

Galerista Jiří Švestka, jehož výstavní síň sídlí v Jungmannově ulici, v někdejším hudebním studiu Mozarteum, začal novou sezonu ofenzivně, přímo forte: expozicí Mileny Dopitové (1963) Pojď, ukážu ti cestu rájem. Mediálně je důležitější podtitul: Odmítnuté práce pro EXPO 2000 Hannover. Však se také v dosavadním referování o výstavě mluví hlavně o nervním šeptání, remcání i prskání, které zasáhlo pražskou scénu. Jedni se ptají, a nikoliv neprávem, co je to za pořádek, když k tak lukrativní zakázce byla Švestkova firma vyzvána, aniž by prošla konkurzem, a padají konkrétní sumy: za 16 velkoformátových fotografií Mileny Dopitové prý galerie jako producent konceptu, byť nakonec do Hannoveru nevypraveného, vyinkasovala zhruba 1 700 000 korun. Galerista z Jungmannovy ulice obratem nasadil na generálního komisaře z české strany Václava Bartušku, od něhož (tvrdí Švestka) pocházela „skutečná tahanice o realizaci tohoto již schváleného projektu“, a vypouštěl štítivý odér vůči Pavlu Márovi, pro jehož akty žen se Bartuškův tým nakonec rozhodl (a zaplatil autorovi přibližně 400 000). Ale než dále probírat provozní souboje, zkusme raději…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte