Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Demokraté v Melanésii

Guvernér Jim Kas, nejvyšší volený představitel provincie Madang, rozkládající se na severním pobřeží Papuy-Nové Guineje, neměl svůj den. Ve snaze stihnout ranní let do sousední provincie se ve společnosti tří opilých policistů jaksi ocitl na ranveji a řítil se ve svém automobilu vstříc právě startujícímu letadlu společnosti Airlink. Díky pohotovému manévru pilota domnívajícího se, že je to pokus o přepad, byla odvrácena kolize a letoun se úspěšně vznesl. Českého čtenáře, zvyklého na beztrestnost závažnějších dopravních přestupků svých volených zástupců, asi překvapí, že Jim Kas byl na místě zadržen, poté odsouzen k nepodmíněnému trestu za obecné ohrožení a trest si odseděl ve vězení své vlastní provincie.

Bez velkých říší

Dne 16. září 1975 byla vyhlášena nezávislost státu Papua-Nová Guinea. Úvodní etuda z letošního roku dokládá, že demokracie je po čtvrtstoletí na Papui-Nové Guineji úspěchem, jedním z největších mezi postkoloniálními státy. Kolik z nich se může pochlubit pětadvaceti lety nepřetržité vlády parlamentního systému, nezávislými soudy, armádou bez politických ambicí a otevřeným, kritickým tiskem? Část zásluh jde jistě na konto Austrálie, jež svěřenecké území Papuy a Nové Guineje dovedla k samostatnosti v době, kdy se už mohla poučit z chyb Velké Británie a dalších bývalých koloniálních mocností. Nicméně 25 let je dostatečná doba k pokažení i sebelepšího startu, takže vysvětlení je třeba hledat hlavně na Nové Guineji samotné.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.