Snímkem Ghost Dog - Cesta samuraje dokončil Jim Jarmusch obrat započatý svým předchozím filmem Mrtvý muž, jehož název by se ostatně hodil i pro nového stínového hrdinu, ztělesněného Forestem Whitakerem. V obou filmech se Jarmuschovi podařilo nalézt ryze filmový jazyk, schopný adekvátně vyjádřit téma kultury jako místa původní rozmanitosti a překladu. Přítomnost této otázky v celé Jarmuschově tvorbě není třeba dále zdůrazňovat (figura cizince a cizího jazyka je přítomna ve všech jeho snímcích bez výjimky), je ale nutné říci, že po raných vrcholech Podivnější než ráj a Mimo zákon se následující filmy začaly propadat do stále bezvýznamnější anekdotičnosti. Mrtvým mužem však vstoupil režisér do světa, kde postavy směřují buď k lásce, nebo ke smrti, a to bez ohledu na zvolený žánr. Jarmuschův převážně mužský svět tak přestal být místem přátelství a vyprávění historek, a obrátil se k horizontu umění umírat. Jeho filmy pohlížejí na hrdiny z druhé strany obzoru, z hlediska mrtvého, jímž brzy bude a ve svém jednání už je. V americkém filmu bývá tento postup nikoli náhodou spjat s westernovým napětím spravedlnosti a pomsty (opakovaně u Clinta Eastwooda, ale též u Johna Hustona). Ghost Dog se ovšem, na rozdíl od Mrtvého muže, neodvolává na půdorys westernu. Místo něj vychází z japonských a evropských gangsterek 60. let (odtud citace Suzukiho snímku Předurčen k zabíjení a Melvillova Samuraje), do něhož vsazuje prvky amerického mafiánského filmu.

Stanovisko mrtvých

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte