mobrazek_1316.gif
mobrazek_1316.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1316.jpeg
Fotografie: Opravdu skvěle ujetý. (Milan Volejník před ochráncem Osoblahy.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Bývalo to prý jedno z nejkrásnějších míst, chlouba Slezska, centrum významných teologů. Teď je to ponurý a chudý zapadákov, ztracený kdesi u hranic s Polskem. Najít ránu, která Osoblahu kdysi srazila, není těžké. Ale jak to, že to zranění pořád nejde vyléčit?

Dělo a klid

Začíná se rozjasňovat a mraky propichují odpolední paprsky slunce. Cesta do tisícihlavé Osoblahy, vzdálené třicet kilometrů od Krnova, je v něčem zvláštní. Teprve po chvíli to člověku dojde. Přestože je všední den a auto se řítí po silnici směřující k hraničnímu přechodu s Polskem, nemíjíme skoro žádné jiné vozidlo. A nad cestou lemovanou lesy a loukami, ošperkované sem tam kamennými kříži, se rozprostírá nezvyklý klid. Měšťákovi začíná plesat srdce, pustá krajina vyvolává romantické představy. Za cedulí s nápisem Osoblaha ale berou všechny představy zasvé.

Ještě před šedesáti lety tu stály barokní domy z poloviny osmnáctého století, radnice, dva kostely, biskupský dům a synagoga obklopená jednou z nejdochovalejších židovských čtvrtí vůbec. Část tehdejších pamětníků zahynula v komorách nacistického holocaustu, zbytek byl po válce „odsunut“ do Německa. Nikdo z nich by dnes svůj tehdejší domov nepoznal. Osoblaha sice byla prvním místem v Československu, které sovětská vojska osvobodila. Během pětidenních bojů mezi ustupujícími Němci a Rudou armádou na konci války ale byla jako jediná obec totálně…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte