Rámeček

Politolog a komentátor LEONID RADZICHOVSKIJ se narodil roku 1953 v Moskvě v rodině mikrobiologa. Vystudoval psychologii na moskevské univerzitě, poté působil jako pracovník vědeckého institutu. V roce 1990 zanechal vědecké kariéry a stal se novinářem. Psal pro časopisy Ogoňok, Moskovskije novosti aj., pracoval jako komentátor rozhlasové stanice Echo Moskvy a krátce také v obou ruských veřejnoprávních kanálech číslo 1 a 2. Roku 1994 se nechal zlákat reformním programem strany Jegora Gajdara Demokratická volba Rusko a kandidoval za ni do Státní dumy. Byl zvolen poslancem, ale po roce se dobrovolně vzdal mandátu. („Vůbec se mi tam nelíbilo: strohá stranická disciplína, intriky a tak dále.“) Nějakou dobu působil na volné noze, nyní je několik let komentátorem deníku Segodňa.

Jste jedním z nejuznávanějších ruských politických komentátorů, byl jste poslancem Dumy, máte zkušenosti z psychologie i z praktické politiky. Už několik měsíců má Rusko nového vládce. Překvapil vás něčím?

Když se Putin dostal k moci, napsal jsem hodně článků, které se pokaždé jinými slovy ptaly na totéž - proč si lidé kolem Jelcina vybírají člověka, který je nakonec pohřbí. Potom jsem začal mít dojem, že Putin je příliš slabý člověk a příliš nezkušený politik na to, aby dělal nějaké rázné kroky. Myslím, že jsem se tehdy mýlil - Putin bude nerozhodným a slabým prezidentem, který bude dělat všechno, co mu řeknou lidé kolem něho.

Ale vždyť udělal…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte