Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Komici za hranicí komična

Je těžké se rozpomenout na věc, která by českou společnost rozdělovala tolik jako jaderná elektrárna Temelín. Mimo jiné se kvůli ní sepisují diplomatické nóty i udavačské dopisy, konají se blokády aktivistů i manévry policejních sil. Přece jen trochu mnoho rozruchu na to, že jde - jak říkají komentátoři listu MF Dnes - jen o takovou „továrnu“.

Co je komu do čeho

Žádná jaderná elektrárna nebyla, není a nikdy nebude jen obyčejnou „továrnou“. Jak by také mohla, když se celý obor rozvíjel jen jako vedlejší produkt práce na atomové hrozbě zničení světa. Žádnou jinou průmyslovou disciplínu také neprovázely tak lživé sliby levných bezproblémových zítřků, tak proradné útoky na osobní svobodu v podobě různých omezení, prověrek či kontrol, tak masivní policejní ochrana a přísná bezpečnostní opatření. Žádné jiné průmyslové odvětví nemá tu sílu během sekundy vymazat z mapy Jihočeský kraj. Není divu, že po padesáti letech je ve vyspělém světě jaderná energetika zcela neperspektivním odvětvím. U nás ale naopak provoz atomové elektrárny začíná a nejde zrovna o nejšťastnější vykročení. Kdykoli totiž zdejší vrcholní politici otevřou k Temelínu ústa, děje se tak způsobem rozkuráženého pomahače jaderné lobby. „Do toho vám nic není,“ vzkázal nedávno premiér Zeman svému rakouskému protějšku Schüsselovi na jeho žádost, aby se Rakousko mohlo zúčastnit závěrečných bezpečnostních zkoušek Temelína. A lídr opozice Kühnl charakterizoval tento požadavek jako věc "na hranici…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.