Minulý týden odstartoval Bill Clinton reprízu historického summitu, který proběhl v roce 1979 v Camp Davidu pod záštitou Jimmyho Cartera. Tehdy se podařilo dosáhnout mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem a poprvé úspěšně realizovat zásadu „území za mír“. Nyní chce Clinton završit svou politickou dráhu podobným úspěchem. Jenže nelze nevidět zásadní rozdíl. Mír mezi Egyptem a Izraelem byl méně komplexní geopoliticky i ideologicky, přestože znamenal pro Izrael nejen odstoupení Sinaje, ale také evakuaci několika židovských osad. Dnes se však v Camp Davidu řeší jádro izraelsko-arabského konfliktu - palestinská otázka. Na stole jsou otevřené rány okupace a války, problém palestinských uprchlíků, hranice, otázka Jeruzaléma a osud židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Suverenita Boha

Podle zpráv v izraelském tisku je premiér Barak s to předat Palestincům 80 % území Západního břehu. Ze zbytku chce 12 % anektovat a 8 % pronajmout na předem stanovenou dobu. Letos Barak řekl, že zůstane-li 80 % židovských osadníků v rámci suverénního Izraele, půjde o „historický úspěch“. Zbylých 20 % osadníků by bylo evakuováno. Jde především o obyvatele několika izolovaných osad, jako je židovská čtvrť v Hebronu, osada Itamar a další. Nejtvrdším oříškem jednání je ale otázka Jeruzaléma spolu s problémem palestinských utečenců. Barak není ochoten převzít jakoukoli morální odpovědnost za osud palestinských utečenců a nanejvýš by povolil symbolickému množství uprchlíků…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte