Po pádu komunismu se v naší části Evropy ozývaly mnohé hlasy, které předvídaly rychlou sekularizaci Polska po vzoru západních zemí a pokles významu římskokatolické církve ve veřejném životě. V analýzách četných politologů vystupovala polská církev především jako tvrz proti komunismu, která však po jeho pádu měla ztratit svůj dosavadní význam. Splnily se tyto předpovědi? Všechno nasvědčuje tomu, že ani v nejmenším.

Konec rychlých kousků

Barometrem životnosti křesťanství byl vždy počet kněžských povolání - v Irsku, které bylo trvale považováno za baštu katolicismu v západní Evropě, museli pro nedostatek povolání za poslední rok zavřít pět ze stávajících sedmi kněžských seminářů. Polsko je naopak jedinou evropskou zemí, v níž se vysoký počet kněžských povolání nadále udržuje, ba roste. Duchovní formací však procházejí nejen osoby církevní, ale i světské. Podle údajů polského episkopátu se přes milion Poláků angažuje v různých katolických společenstvích. V poměru k počtu obyvatel to dává nejvyšší ukazatel v Evropě. Zvláště patrné je to během velkých církevních slavností (například na mši, kterou na letišti v Lodži sloužil španělský kněz Emilio Tardiff, přišlo přes dvě stě tisíc lidí). Rekordní počet návštěvníků samozřejmě přitahují pouti Jana Pavla II. do vlasti - v Krakově se loňské papežské mše zúčastnilo jeden a půl milionu Poláků. Účast na mši samozřejmě nemusí vždy znamenat plnou akceptaci křesťanského učení, ale i bez ohledu na ni mluví…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte