Bohatá obec je, když - se jmenuje Hluboká nad Vltavou. Aspoň v Čechách platí ta poučka stoprocentně. Tenisové kurty, nové koupaliště, tobogan, kino, zimní stadion… I poslanci vysvětlující nedávno klady zákona, který bere obcím daně a dělí je z centra podle počtu obyvatel, ukazovali na Hlubokou jako na „příliš bohatou“. Starosta čtyřtisícového městečka Tomáš Jirsa je na tuto pověst patřičně hrdý a proti přerozdělovacímu zákonu vystupoval, jak nejostřeji to šlo. „Samostatnost obcí je ohrožena,“ varoval před časem jeden z titulků jeho protestního článku v místních novinách. A už je to tady. Dnes je starosta Jirsa ochoten svou obec dobrovolně zrušit. Za ztrátu samostatnosti totiž bohatá Hluboká dostane dalších jedenáct milionů ročně ze státní kasy. Jak je něco takového možné?

Oni přijdou sami

Cestu k podobným zázrakům ukázala vláda a prošlapali zákonodárci letošní reformou veřejné správy. Ta si totiž za jeden ze svých cílů vytkla likvidaci co možná největšího počtu malých obcí. Chce toho dosáhnout ekonomickým vydíráním: bere obcím podnikatelské daně a při opětovném rozdělení z centra dostanou ti nejmenší nejmíň a ti největší nejvíc. Zlom v koeficientu výhodnosti přitom stanoví hranice jednoho sta tisíc obyvatel. Jedním z ukázkových měst „na hranici“ jsou České Budějovice - správní centrum ležící takřka za humny Jirsovy Hluboké. Se svými 99 tisíci rezidenty přijdou podle nového zákona o devadesát milionů korun ročně. Kdyby zde ale žilo jen o…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte