Budovatelé „nejsložitější stavby“ českého socialismu i kapitalismu - jaderné elektrárny Temelín - se po čtrnácti letech konečně dočkali: začalo zavážení paliva pro zkušební provoz. Start Temelína plánovaný na květen 2001 tak učinil velký krok k definitivě. Jisté podvratné živly sice stále ještě působí, ale i s nimi možná brzy proběhne krátký proces. Úvahy o bezpečnosti a smysluplnosti Temelína by se totiž mohly stát v Česku zločinem. S novinkou trestat zastánce opačného názoru kriminálem přišel trochu překvapivě novinář - redaktor časopisu Quo Ivan Brezina. Před deseti dny poslal na policii udání, že publicistka Jarka Stuchlíková veřejně znevažuje stavbu Temelína a štve tmářskými pověrami lidmi proti jaderné energetice. Pokud by policie a soud přijaly Brezinovu argumentaci za svou, znamenalo by to pro Stuchlíkovou až tři roky natvrdo a pro českou veřejnost konec svobodné diskuse.

Úhle pohledu

Osmého června vyšel na titulní straně Lidových novin text s názvem „Temelín: je čeho se obávat“. Autorka, česko- britská publicistka Jarka Stuchlíková, v něm v podstatě konstatuje, že rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny se tak silně dotýká života nás všech, že jej nemůžeme nechat jen na „nezávislých odbornících“. Vždyť i v Británii odborníci halasně deklarovali neškodnost tamního jaderného komplexu Sellafield, nicméně jeho zaměstnanci a jejich děti teď prý trpí rakovinou mnohem víc, než je v kraji zvykem. Sellafield navíc podle autorky zamořuje Severní…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte