„Belgie je chuligánskej ráj. Je tu levně, hranice v podstatě otevřený, takže se dá lehce zmizet, a je tu pár dobrejch protivníků, z nichž nejlepší jsou Němci - jedinej manšaft, kterej za něco stojí. Rozneseme je na kopytech. Už dvakrát jsme nad nima vyhráli válku.“ Tak pravil Terry, britský chuligán, v belgickém časopise Humo a tak se i stalo. Anglie porazila Německo, načež její fanoušci samou radostí zdemolovali několik aut, barů a výkladních skříní v Charleroi a Bruselu. Jeden fanoušek přitom přišel k řezné ráně nožem a jiného propíchli šroubovákem. Přitom kdyby Anglie prohrála, bylo by bývalo hůř, shodují se belgičtí policisté.

Manažeři na stadionu

Bruselský policejní komisař Christian De Coninck, prý takovou řežbu ještě nikdy neviděl: „Musím říct, že mě šokovalo, s jakou nenávistí a hrubostí se tito chuligáni projevovali nejenom vůči příslušníkům pořádkových jednotek, ale i vůči všem, kteří nepatřili do jejich tábora. To nejsou lidé, ale dravá zvěř. A nejhorší z nich jsou Angličani.“ Tony Blair se na summitu EU v Portugalsku plný rozpaků za chování svých krajanů omluvil svému belgickému protějšku Verhofstadtovi a několik set anglických výtržníků bylo mezitím vojenským letadlem C-130 vyhoštěno zpátky za kanál. Vlastně nic ojedinělého. „Skutečně mě ale zaráží fakt,“ dodává De Coninck, "že v davu chuligánů najdete nejenom ty, od nichž byste něco podobného čekali - nezakotvenou mládež, nevzdělané a nezaměstnané. Zadrželi jsme i řadu lidí ve věku…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte