Nemine týden, aby z Kosova nepřišla zpráva o dalším násilném incidentu. Správa OSN trpí nedostatkem peněz i kádrů, chybí slíbení policisté, jen pomalu se rozbíhá práce soudů. To vše může rok po skončení náletů svádět k odsudku správy OSN, či dokonce ke zpochybnění smyslu celé loňské kampaně NATO proti Miloševičovi. Tak nějak se vyjadřuje i zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier, jehož kritika vedla administrátora OSN v Kosovu Bernarda Kouchnera až k onomu památnému výroku o držení huby.

Vítězství i tragédie

Stěží bychom našli člověka, který by situaci v Kosovu považoval za ideální, a je jasné, že hezké řeči o multietnickém soužití se hned tak nenaplní ani pod bodáky NATO. Nelze ale přehlédnout, že dilema, zda se mělo či nemělo zasahovat, drtivá většina Kosovanů neřeší. Ačkoli leckdo tvrdí, že nálety jen zvýšily utrpení kosovských Albánců, a klade jakési nepochopitelné rovnítko mezi nálety NATO a srbské etnické čistky, řadový Albánec by asi podobným diskusím vůbec neporozuměl. On je nyní svobodný člověk. Mohl se vrátit z uprchlického tábora, může bez obav mluvit svým jazykem, jeho děti mohou chodit do albánské školy a hlídky KFOR pro něj neznamenají - na rozdíl od někdejších srbských checkpointů - žádnou hrozbu. Všudypřítomný tlak, ve kterém Albánci celých deset let žili, zmizel. Velký sen se alespoň částečně naplnil. Kosovo sice není nezávislé, ale není ani srbské. Většině lidí to zatím stačí a přes všechny…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte