Řady nositelů Ceny Františka Kriegla „za občanskou statečnost projevovanou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika“ rozšířil letos v dubnu neobvyklý laureát: mohykán českého anarchistického hnutí Jakub Polák. Zařadil se tak vedle jmen jako Karel Kryl, Miroslaw Jasinski, Petr Pithart nebo Igor Blaževič. „Jednomyslné rozhodnutí jsem sám nečekal,“ říká režisér, herec a publicista Břetislav Rychlík, který Poláka na prestižní ocenění udělované Nadací Charty 77 navrhl. Podle porotců si Polák cenu zasloužil svým trpělivým přesvědčováním českých úřadů, že rasová vražda je opravdu rasová vražda, a ne nešťastná náhoda, za niž čeští neonacisté, v podstatě jinak hodní hoši, fakticky nemohou.

Zoufalost v očích

Polák (48), od mládí přesvědčený anarchista, žije už od revoluce v obsazeném domě neboli squatu spolu se skupinou mladých anarchistů. Laureát Krieglovy ceny, rozcuchaný, zarostlý chlapík ve špinavém černém tílku vypadá až na přibývající šediny skoro stejně jako před osmi lety, kdy vodil po Praze průvody revoltující mládeže, okupoval restaurace McDonald's a občas přitom pokousal policistu. Proměna pitoreskní postavy, kterou často nebrali vážně ani jeho ideoví souputníci, v postrach českých soudců a policistů začala před pěti lety - během procesu se skinheadskými vrahy, kteří v září 1993 utopili v Písku sedmnáctiletého Tibora Danihela. Jako divák v soudní síni zažil Polák scénu, při níž soudce vykázal za dveře Danihelovu matku, která nevydržela…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte