Ještě předloni to byla veřejně známá informace. Měsíční plat předsedy Fondu národního majetku se pohyboval mezi 60–65 tisíci korun a tehdejší generální ředitel státní Konsolidační banky dostával měsíčně 110 tisíc plus čtvrtletní prémie. Od té doby parlament přijal zákon o svobodném přístupu k informacím, dostupnost těchto údajů se však paradoxně zhoršila: mzdy v těchto institucích, jež spravují veřejný majetek, se nyní považují za služební tajemství.

Nevidím důvod

Konsolidační banka obhospodařuje především balík rizikových úvěrů ve výši 200 miliard, jejž postupně odkoupila v rámci státní pomoci z velkých peněžních ústavů. Podle obvyklého vysvětlení dosavadních ministrů financí musejí být její experti dobře zaplaceni, a proto se jejich mzdy mají blížit spíše průměru v peněžnictví než ve státní správě. Nakolik tedy státní bankéři daňové poplatníky přibližně přijdou? „Zeptám se, zda existuje nějaká směrnice nebo předpis o míře veřejnosti tohoto údaje,“ slibuje mluvčí Konsolidační banky Jiří Pekárek na otázku po odměnách tříčlenného vedení. Po krátkém zjišťování zní odpověď stručně: na státní peněžní ústav se zákon o svobodě informací nevztahuje, a i kdyby se vztahoval, stejně jde o důvěrné údaje osobního charakteru. Samotní šéfové jsou podle sdělení svých sekretářek neustále zaneprázdněni a více se nelze dozvědět ani od dozorčí rady. „Mně by sice výši platů říci museli, ale já jsem se na to nikdy neptal a ani k tomu nevidím důvod,“ říká její…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte