Konec třetího květnového týdne přinesl novinku ve vztazích se sudetskými Němci. Česko-německý fond budoucnosti obdržel od Sudetoněmeckého krajanského sdružení požadavek na odškodnění sudetských Němců a českých občanů německé národnosti, kteří byli po válce pro svou etnickou příslušnost vystaveni „českému násilí“. Podle neoficiálních informací by měly asi dva tisíce lidí dostat po 4000 marek, tedy částku, která odpovídá zhruba dvěma měsíčním německým důchodům. Proč novinka? Poprvé se zde nehovoří o abstraktních pojmech, jako je právo na vlast (co by znamenalo v praxi?, dvojí občanství?, možnost přednostního nákupu nemovitostí, ještě než Česko vstoupí do EU?), ale o konkrétních částkách pro konkrétně definovanou skupinu poškozených. Jenže podle většiny politických aktérů na německé i české straně přišel sudetoněmecký projekt nevhod. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer dokonce prohlásil, že postup odsunutých Němců „vážně poškozuje německé zájmy“. Jak? A jak se to týká nás?

Neuvěřitelná výbušnina

Podle Süddeutsche Zeitung jde o návrh, „který staví na stejnou úroveň české oběti nacismu a sudetoněmecké oběti vysídlení“, a proto jej musí česká strana odmítnout. Což také šéf české diplomacie Jan Kavan obratem učinil. Tytéž noviny píší, že krajanskému sdružení nejde o oběti odsunu ani o cestu ke smíru, ale o rozpoutání kampaně, jíž by na sebe upozornilo. Místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová tyto požadavky v témže listu hodnotí jako …

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte